City Race Eupen
Eupen 28.10.2023
OLV Eifel
Last updated: 28.10.2023 13:58:30
Contact/Remarks:
info@olv-eifel.be
D:Long Distance
D:Long Middle
D:Long Shortened
D:Short
H:Long Distance
H:Long Middle
H:Long Shortened
H:Short
H:Beginners
Total
NCL
not classified
Personal PDF sheet available
D:Long Distance
8940m
255m (3)
[H:]M:S
min/km
1.
Astrid VLIEGEN
BEL
D35
OLV Eifel
1:26:42
9'42"
2.
Charlotte BAY
BEL
D21
Triathlon Team Eupen
2:21:20
15'49"
+54:38
3.
Nancy RADERMACHER
BEL
D21
Triathlon Team Eupen
2:21:21
15'49"
+54:39
Top
D:Long Middle
7300m
225m (3)
[H:]M:S
min/km
1.
Caroline MARGREVE
BEL
D50
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:23:02
11'22"
2.
Eléonore ROBINSON
BEL
D21
ThOR
1:30:53
12'27"
+7:51
3.
Sophie MARTIN
BEL
D40
CO Liège
2:55:10
24'00"
+1:32:08
Top
D:Long Shortened
5410m
145m (13)
[H:]M:S
min/km
1.
Claudia ROOMAN
BEL
D21
Antwerp Orienteers
44:27
8'13"
2.
Magali RAUW
BEL
D21
OLV Eifel
52:06
9'38"
+7:39
3.
Laure JAMSIN
BEL
D21
CO Liège
55:54
10'20"
+11:27
4.
Renée SCHWARTZ
FRA
D40
CO Liège
56:38
10'28"
+12:11
5.
Véronique GOIRE
BEL
D50
Hermathenae
1:04:18
11'53"
+19:51
6.
Fanny JAMSIN
BEL
D21
CO Liège
1:06:25
12'17"
+21:58
7.
Hélène GODENNE
BEL
D35
Hermathenae
1:09:26
12'50"
+24:59
8.
Sofia RESIMONT
BEL
D-10
Indiv.
1:22:00
15'09"
+37:33
9.
Gelica DALON
BEL
D50
Hermathenae
1:36:27
17'50"
+52:00
10.
Danielle FATZAUN
BEL
D55
Indiv.
1:39:27
18'23"
+55:00
11.
Charlotte HUET
BEL
D50
Hermathenae
1:44:03
19'14"
+59:36
12.
Nathalie GRANDJEAN
BEL
D55
Indiv.
1:53:54
21'03"
+1:09:27
13.
Maëlle MOXHET
BEL
D-14
CO Liège
1:58:19
21'52"
+1:13:52
Top
D:Short
4010m
110m (7)
[H:]M:S
min/km
1.
Odette MORET
BEL
D70
K.O.L.
58:32
14'36"
2.
Simonne SILVI
BEL
D65
K.O.L.
1:04:39
16'07"
+6:07
3.
Marie-Christine METTEN
BEL
D65
K.O.L.
1:10:14
17'31"
+11:42
4.
Anja POTVIN
BEL
D50
K.O.L.
1:19:12
19'45"
+20:40
5.
Noëlle CHOPRIX
BEL
D60
Altaïr Orientation
1:21:12
20'15"
+22:40
6.
Maike MULLENDER
BEL
D21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:21:14
20'15"
+22:42
7.
Elisabeth VLIEGEN
BEL
D70
OLV Eifel
2:01:40
30'20"
+1:03:08
Top
H:Long Distance
8940m
255m (24)
[H:]M:S
min/km
1.
Simon Thrane HANSEN
DEN
H21
Luxembourg Orienteering Club
59:58
6'42"
2.
Michel BASTIN
BEL
H45
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:01:11
6'51"
+1:13
3.
Giacomo Schmidt FRATTARI
DEN
H21
Silkeborg Orienteringsklub (Denmark)
1:01:31
6'53"
+1:33
4.
Jérémy BREDO
BEL
H21
OLV Eifel
1:05:56
7'23"
+5:58
5.
Thibaut ROBINSON
BEL
H21
ThOR
1:06:43
7'28"
+6:45
6.
François TONNEAU
BEL
H35
OLV Eifel
1:09:49
7'49"
+9:51
7.
Johannes HEINSOO
EST
H21
ThOR
1:10:29
7'53"
+10:31
8.
Vincent SILLIEN
BEL
H45
Pégase CO
1:14:28
8'20"
+14:30
9.
Sam BLOK
BEL
H21
TROL
1:14:54
8'23"
+14:56
10.
Gilles DE NEYER
BEL
H21
ThOR
1:15:08
8'24"
+15:10
11.
Franck LEYH
BEL
H21
CO Liège
1:15:56
8'30"
+15:58
12.
Christophe BARBIER
BEL
H50
Hermathenae
1:16:01
8'30"
+16:03
13.
Yannik HENNES
BEL
H21
Indiv.
1:17:21
8'39"
+17:23
14.
Christophe RESTIVO
BEL
H45
Indiv.
1:21:12
9'05"
+21:14
15.
Sven HOMMEN
GER
H45
SV IHW Alex Berlin (Germany)
1:21:35
9'08"
+21:37
16.
Olivier LUDOVICY
BEL
H21
CO Liège
1:22:58
9'17"
+23:00
17.
Markus WELLER
GER
H21
TGV Horn (Germany)
1:23:16
9'19"
+23:18
18.
Filip KENNIS
BEL
H50
hamok
1:23:45
9'22"
+23:47
19.
Kevin MIEVIS
BEL
H21
CO Liège
1:31:03
10'11"
+31:05
20.
Jorran VAN DER HEIJDEN
NED
H50
TROL
1:31:08
10'12"
+31:10
21.
Noah BACKES
BEL
H-20
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:31:39
10'15"
+31:41
22.
Renaud VAN WETTER
BEL
H50
CO Liège
1:43:41
11'36"
+43:43
NCL
Damien RIGA
BEL
H21
CO Liège
NCL
Stephan HANS
BEL
H40
O.L.G. St. Vith ARDOC
Top
H:Long Middle
7300m
225m (30)
[H:]M:S
min/km
1.
Guido LENGES
BEL
H45
OLV Eifel
52:00
7'07"
2.
Robert THEISS
BEL
H55
OLV Eifel
55:46
7'38"
+3:46
3.
Jean-Manuel VERPOORTEN
BEL
H60
Hermathenae
58:34
8'01"
+6:34
4.
Guy TIREZ
BEL
H55
Balise 10
1:01:29
8'25"
+9:29
5.
Daniel WOLLGARTEN
GER
H35
Kölner OL - Team (Germany)
1:01:58
8'29"
+9:58
6.
Klaus SCHWALL
BEL
H40
OLV Eifel
1:03:23
8'41"
+11:23
7.
Jürgen LOO
BEL
H45
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:04:23
8'49"
+12:23
8.
Johannes HOCK
BEL
H40
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:05:05
8'55"
+13:05
9.
Servais HICK
BEL
H70
CO Liège
1:07:36
9'16"
+15:36
10.
Noël NIJSTEN
BEL
H55
Borasca
1:09:58
9'35"
+17:58
11.
Patrick HOCK
BEL
H45
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:11:15
9'46"
+19:15
12.
Adrien MICHEL
BEL
H45
ThOR
1:12:10
9'53"
+20:10
13.
Marc JAMSIN
BEL
H55
CO Liège
1:19:40
10'55"
+27:40
14.
Robert REUTER
BEL
H55
CO Liège
1:29:09
12'13"
+37:09
15.
Etienne VANDEGHINSTE
BEL
H65
Altaïr Orientation
1:32:53
12'43"
+40:53
16.
Alain NYSSEN
BEL
H55
CO Liège
1:38:21
13'28"
+46:21
17.
Krisp THIBAUD
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
1:55:28
15'49"
+1:03:28
18.
Broich LUCA
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
1:55:30
15'49"
+1:03:30
19.
Dericum LUIS
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
1:55:34
15'50"
+1:03:34
20.
Koch MAX
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
1:55:40
15'51"
+1:03:40
NCL
Corman IWAN
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Kaiser ELIAH
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Mathhie FABRICE
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Neumann NOAH
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Nütten HANNES
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Paffen LUIS
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Pell MATHUS
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Philippe DELHAES
BEL
H50
Indiv.
NCL
Rom ALEXANDER
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Soiron JOÉ
BEL
H-18
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
Top
H:Long Shortened
5410m
145m (44)
[H:]M:S
min/km
1.
Nicolas SPILIERS
BEL
H21
Antwerp Orienteers
45:08
8'21"
2.
Gian Luca SPITZER
GER
H21
Indiv.
50:31
9'20"
+5:23
3.
Didier DOHOGNE
BEL
H50
CO Liège
53:15
9'51"
+8:07
4.
Karl SCHWALL
BEL
H65
OLV Eifel
53:37
9'55"
+8:29
5.
Michaël DUPRET
BEL
H50
Hermathenae
54:00
9'59"
+8:52
6.
Mike BRULS
BEL
H35
O.L.G. St. Vith ARDOC
55:30
10'16"
+10:22
7.
Nico KOHNEN
BEL
H50
O.L.G. St. Vith ARDOC
56:44
10'29"
+11:36
8.
Werner HOFFMANN
BEL
H60
O.L.G. St. Vith ARDOC
57:42
10'40"
+12:34
9.
Anders LARSSON
SWE
H60
ASUB
57:44
10'40"
+12:36
10.
Romain PIRSON
BEL
H21
Indiv.
58:36
10'50"
+13:28
11.
Alfred RAES
BEL
H70
Balise 10
58:43
10'51"
+13:35
12.
Jean BREDO
BEL
H70
OLV Eifel
59:43
11'02"
+14:35
13.
Fred TOSSERAMS
NED
H50
TROL
1:02:51
11'37"
+17:43
14.
Martinien MOXHET
BEL
H-12
CO Liège
1:03:21
11'43"
+18:13
15.
Corentin HOUTERS
BEL
H35
CO Liège
1:03:37
11'46"
+18:29
16.
Romain REUSCH
BEL
H21
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:06:36
12'19"
+21:28
17.
Hubert BASTIN
BEL
H70
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:07:33
12'29"
+22:25
18.
Hermann WOLLGARTEN
GER
H70
Hansa Simmerath
1:08:07
12'35"
+22:59
19.
Hugo SILLIEN
BEL
H-18
Pégase CO
1:10:28
13'02"
+25:20
20.
Jean MOXHET
BEL
H55
CO Liège
1:10:37
13'03"
+25:29
21.
Thierry TORRES
FRA
H50
Antwerp Orienteers
1:14:16
13'44"
+29:08
22.
Finn BORCH
BEL
H-14
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
1:20:20
14'51"
+35:12
Sacha RESIMONT
BEL
H-12
Indiv.
1:20:20
14'51"
+35:12
24.
Louka RESIMONT
BEL
H-10
Indiv.
1:21:09
15'00"
+36:01
25.
Lucie LONDON
BEL
H-12
Indiv.
1:23:34
15'27"
+38:26
26.
William LONDON
BEL
H-10
Indiv.
1:24:24
15'36"
+39:16
27.
Sam LONDON
BEL
H-10
Indiv.
1:25:01
15'43"
+39:53
28.
Bernard VENDRIX
BEL
H50
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:36:41
17'52"
+51:33
29.
Roland FATZAUN
BEL
H60
Indiv.
1:39:29
18'23"
+54:21
NCL
Aaron WALPOT
BEL
H-12
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Emil KLEVER
BEL
H-14
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Gary CORMANN
BEL
H35
Indiv.
NCL
Huan HAVENITH
BEL
H40
Indiv.
NCL
Jakob HECK
BEL
H-12
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Jérémy ALBERT
BEL
H21
Indiv.
NCL
Lenni KEVER
BEL
H-14
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Leo ERNST
BEL
H-14
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Maris CREMER
BEL
H-14
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Martin GEORGES
BEL
H-12
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Matteo BRÜLL
BEL
H-14
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Sidney FLÜCK
BEL
H-14
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Tilo LIZIN
BEL
H-14
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Tim ARETZ
BEL
H-14
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Zapis GRY
POL
H40
Olifant
Top
H:Short
4010m
110m (22)
[H:]M:S
min/km
1.
Frattari ANNE METTE SCHMID
DEN
H21
Silkeborg Orienteringsklub (Denmark)
38:48
9'41"
2.
Rudy CANTRE
BEL
H70
K.O.L.
44:29
11'06"
+5:41
3.
Colin VENDRIX
BEL
H-12
O.L.G. St. Vith ARDOC
44:55
11'12"
+6:07
4.
Vladan RADANOVIC
SRB
H40
CO Liège
46:09
11'31"
+7:21
5.
Christian KRINGS
BEL
H70
O.L.G. St. Vith ARDOC
46:50
11'41"
+8:02
6.
Albert VAN CANEGHEM
BEL
H65
K.O.L.
49:32
12'21"
+10:44
7.
Maximilian LOO
BEL
H-16
O.L.G. St. Vith ARDOC
49:56
12'27"
+11:08
8.
Jean-Pierre KELLENS
BEL
H70
K.O.L.
51:05
12'44"
+12:17
9.
Lucien TONNEAU
BEL
H85
OLV Eifel
1:03:59
15'57"
+25:11
10.
Ludwig KAUT
BEL
H70
O.L.G. St. Vith ARDOC
1:05:05
16'14"
+26:17
11.
Aleksandar RADMANOVAC
NED
H40
Indiv.
1:09:31
17'20"
+30:43
12.
Frank HUBERS
NED
H40
Indiv.
1:13:16
18'16"
+34:28
13.
Daniel KAIVERS
BEL
H35
Indiv.
1:13:35
18'21"
+34:47
14.
Freddy GHILAIN
BEL
H60
Hermathenae
1:14:26
18'34"
+35:38
15.
Michel RYSENAER
BEL
H75
ASUB
1:25:05
21'13"
+46:17
Ruud SCHONEWILLE
NED
H75
Borasca
1:25:05
21'13"
+46:17
17.
Robert MARIQUE
BEL
H75
Hermathenae
1:31:37
22'51"
+52:49
18.
Irene JOST
BEL
H60
Indiv.
2:01:40
30'20"
+1:22:52
19.
Mathieu WANSART
BEL
H40
Indiv.
2:08:52
32'08"
+1:30:04
20.
André LEDENT
BEL
H75
Balise 10
2:15:34
33'48"
+1:36:46
NCL
Antoine NEUMANN
BEL
H-12
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
NCL
Caspar BORCH
BEL
H-12
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
Top
H:Beginners
2110m
75m (5)
[H:]M:S
min/km
1.
Gabriel HOCK
BEL
H-10
O.L.G. St. Vith ARDOC
32:21
15'20"
2.
Andreas HOCK
BEL
H45
O.L.G. St. Vith ARDOC
32:22
15'20"
+0:01
3.
William ROBINSON
BEL
H-10
ThOR
47:40
22'35"
+15:19
4.
Kathleen MATTHIS
BEL
H21
Indiv.
1:03:54
30'17"
+31:33
5.
Théo MARTIN
BEL
H-10
Indiv.
1:18:33
37'14"
+46:12
Top
Total
Pfadfinder Sankt Martin Eupen
27
Indiv.
24
O.L.G. St. Vith ARDOC
20
CO Liège
19
OLV Eifel
11
Hermathenae
9
K.O.L.
7
ThOR
6
Antwerp Orienteers
3
Balise 10
3
TROL
3
ASUB
2
Altaïr Orientation
2
Borasca
2
Pégase CO
2
Silkeborg Orienteringsklub (Denmark)
2
Triathlon Team Eupen
2
Hansa Simmerath
1
Kölner OL - Team (Germany)
1
Luxembourg Orienteering Club
1
Olifant
1
SV IHW Alex Berlin (Germany)
1
TGV Horn (Germany)
1
hamok
1
Total: 151